sreda, 20. november 2013

12 energijskih poti v telesu imenovanih MERIDIANI

Kdo ali kaj so meridiani?

Meridiani so energijske poti, ki "povezujejo pike", stotine drobcenih zbiralnikov toplotnih, elektromagnetnih in subtilnejšiih energij vzdolž površine kože.
Te energijske pike ali "žarišča", ki so v kitajski medicini znane akupunkturne točke, je mogoče stimulirati z iglami in fizičnim pritiskom, da sprostimo ali porazdelimo energijo. Tok meridianov se vseskozi spreminja. Akupunkturne točke so na površini kože, toda meridiani jih odpirajo, potujejo globoko v telo ter skozi vsak organ in mišično skupino.
 Povzamemo lahko, da so meridiani energijski "krvni obtok" našega telesa.

V človeškem telesu obstaja dvanajst glavnih parnih meridianov, ki so simetrično porazdeljeni po levi in desni strani telesa in so poimenovani po glavnih organih, s katerimi so tesno povezani. Poleg teh meridianov pa obstajata še dva posebna neparna meridiana: t.i. centralni meridian na sprednji strani telesa in t.i. nadzorni meridian na zadnji strani telesa. Po meridianih se pretaka bodisi jin energija bodisi energija jang.

Vsak izmed naših 12 meridianov je del ene same energijske poti, ki teče povsod po našem telesu, se 12 krat pojavi na površini in se prikaže kot 12 delov. Vsak del se imenuje po primarnem organu ali sistemu, ki mu služi.

Energijo jin imajo meridiani pljuč, srca in ledvic, energijo jang pa meridiani debelega črevesa, želodca in trojnega grelca.

Vsak meridian vsebuje določeno število akupunkturnih točk, skupaj pa v telesu obstaja 642 takih točk s premeri od 2-5 mm. Poimenovane so po ustreznem meridianu in dodeljeni številki. Tako, na primer, je točka B2 druga točka v meridianu mehurja Poleg tega obstajajo še glavne točke, ki naj bi izravnavale pomanjkanje energije in glavne točke, ki naj bi uravnavale presežek energije. To so t.i. poživljajoče in pomirjajoče točke in še cela vrsta posebnih točk.


Katere meridiane poznamo?

  • Središčni meridan
  • Glavni meridian
  • Meridian vranice
  • Meridian srca
  • Meridian tankega črevesa
  • Meridian mehurja
  • Meridian ledvic
  • Meridian krvnega obtoka in spolnih organov
  • Meridian trojnega grelca
  • Meridian žolčnika
  • Meridian jeter
  • Meridian pljuč
  • Meridian debelega črevesa
  • Meridian trebuha



Meridiani vplivajo na vsak organ in fiziološki sistem, vključno z imunskim, živčnim, žleznim, krvožilnim, dihalnim, prebavnim, skeletnim, mišičnim in limfnim. Vsak sistem napaja vsaj en meridian. Tako kot arterija prenaša kri, meridian nosi energijo.
Vsak meridian teče skozi vsaj en organ ali fiziološki sistem in mu služi.

Kot "energijski obtok" telesa meridiani prinašajo vitalnost in uravnovešenost, odstranjujejo ovire, prilagajajo metabolizem ter določajo hitrost in obliko celične menjave. Njihov tok je tako ključen kot pretok krvi. Naše zdravje in življenje sta odvisna od obeh.

Če je energija meridiana ovirana ali neurejena, je ogrožen sistem, ki ga napaja.
Če se v meridianu nabere preveč energije, kar se v direndaju vsakodnevnega življenja pogosto pojavi, pride do zastoja.



Kako uravnovesiti meridiane?

Motnje energije meridianov so medsebojno povezane z boleznimi. Motena meridijanska energija se pogosto pojavi pred boleznijo. Da bi uravnovesili svoje meridiane, jih moramo pripraviti, da se bodo tekoče in učinkovito pretakali. To je mogoče doseči na mnogo načinov. Sami si lahko zelo učinkovito pomagamo z energijske medicino, kjer z različnimi vajami in "pritiski" na posamezne meridiane oz. točke uravnovešamo energije meridianov.



Na spodnjem videu si lahko pogledate kako delujejo meridiani. Se splača pogledat! :)




Ni komentarjev:

Objavite komentar